KODĖL VANDUO, KURĮ GERIA MŪSŲ VAIKAI, KARTAIS GALI SUKELTI DANTŲ KARIESĄ IR KAIP SU TUO KOVOTI?

Vasario mėnesį mes pravedėme mini apklausą tarp Vilniaus gyventojų, užduodami tris klausimus: 1) Kokį vandenį įprastai geria jūsų vaikas? 2) Kokiu vandeniu jūsų vaikas valosi dantis? 3) Ar jūsų virdulyje susidaro druskų (kalkių) nuosėdos.

Šis nedidelis tyrimas padėjo mums suformuoti paprastas, bet svarbias rekomendacijas vaikų dantų karieso profilaktikai.

Apklausos metu paaiškėjo, kad beveik pas visus atsakiusiuosius (87%) iš čiaupo teka “kietas” (prisotintas kalcio ir magnio druskų) vanduo, kuris palieka baltas apnašas virinant. Mes taip pat sužinojome, kad daugelyje šeimų vaikai geria nevirintą vandenį ir juo valosi dantis (81% ir 96%).

Tai gera naujiena. Vilniaus vandenyje mažai fluoro (0,2 mg/l, norma 1 mg/l), kas kelia didelę karieso riziką vaikų dantims. Tačiau, Vilniaus vandens “kietumas” dalinai šią riziką kompensuoja. Sumažinti riziką iki minimumo galima, naudojant dantų valymui pastą su FLUORU.

Mūsų rekomendacija tokioms šeimoms:

1) nekeiskime savo įpročių – naudokite nevirintą vandenį 🙂,
2) pirkite mažyliui tiktai FLUORO turinčią dantų pastą.

Mūsų mini-apklausa taip pat parodė, kad 19% vaikų geria virintą vanderį ir 4% juo skalauja burną, valydami dantis. Virintas vanduo – minkštas, mineralinės druskos iš jo nusėdo ant virdulio sienelių. Derinys – vandens “minkštumo” ir mažo fluoro kiekio jame – blogiausias vaiko dantų karieso vystymosi rizikos atžvilgiu.

Vilniaus geriamojo vandens biologinė sudėtis atitinka normas. Jis saugus, ir virinti jo dėl bio-valymo nereikia. O jeigu naudoti jį nevirintą, tai vaikiško karieso rizika pasikeis iš maksimalios į saikingą. Ir tada kompensuoti ją bus galima pastoviu vaikiškos dantų pastos, turinčios FLUORO naudojimu.

Žinoma, būna, kad nevirinti vandens nepageidautina arba neįmanoma. Tuo atveju mes rekomenduojame:

1) visada turėti vonios kambaryje dvi vaikiškas dantų pastas: pastą, kurios sudėtyje yra KALCIO ir kitą, turinčią FLUORO,
2) atidžiai stebėti, kad vaikai dantis valytų ryte viena, o vakare – kita (eiliškumas reikšmės neturi 🙂 ).

Būkite sveiki! Ateikite su savo vaiku į mūsų kliniką nemokamai apžiūrai ir individualių profilaktikos priemonių parinkimui.

Gyd. Anna, direktorė Futuri Dentes, vaikų odontologijos klinika

Registracija telefonu – 8 615 13366
Internetu – https://www.manodaktaras.lt/…/futuri-dentes-vaiku-odon…/1064
Didžioji gatve 11-16, Vilnius

Diagrama 1 – VANDUO IR KARIESO RIZIKA VAIKAMS

water-caries-research-lt
Diagrama 2 – TRYS KLAUSIMAI APIE VANDENĮ

c72ef951-6475-497f-aeb1-9276733e5211