KAI VAIKUI SKAUDA DANTĮ…

Vaikai neturi kentėti nuo skausmo ir baimės. Neturi. Todėl, kad jie vaikai. Ir todėl, kad yra suaugusieji, kurie jais rūpinasi. Mes – vaikų gydytojai. Mes kovojame su suaugusiųjų nuostata apie pieninių dantų gydymo nebūtinumą („vis tiek keisis“) ir elementariu nedėmesingumu. Todėl, kad būtent tai – vaikų skausmo ir baimės, bei sudėtingiausių klinikinių atvejų priežastys.

Šešerių metų vaikui skauda šoninį dantį. Apžiūros metu išsiaiškinama, kad tai ne pieninis dantis, kaip manė tėvai, o nuolatinis, ir labai sugedęs. Tėvai stebisi:“Mes ir nežinojome, kad šešerių metų jau būna nuolatinių dantų ir kad jie gali taip greitai suirti!..“ Deja, tokios istorijos nėra retenybė. Gydytojas praneša tėvams, kad gydymas skirsis nuo pieninio danties gydymo. Kartais neišvengiamas tampa net protezavimas ir šalinimas. Bet, net jei yra galimybė išsaugoti dantį, gydymas bus sudėtingas, daugiaetapis ir brangus.

Kas laukia mažylio?

Pirmiausia gydytojas su tėvų pagalba bandys užmegzti kontaktą su pacientu ir įtikinti, kad pilnavertis nuskausminimas yra būtinas (kas jau yra sudėtinga su 6-7 metų vaiku, ir dvigubai sudėtingiau, jei vaikas iki tol gydėsi tik su bendrąja nejautra). Po to gydytojas kruopščiai izoliuos dantį – gydymas turi vykti steriliomis sąlygomis. Toliau pradės uždegiminės pulpos šalinimą. Augančio vaiko danties pulpa turi žymiai daugiau nervinių skaidulų ir kraujagyslių nei suaugusiojo. Gydytojas sustabdys kraujavimą iš sveikos šakninės dalies pulpos – jos negalima šalinti dėl nepasibaigusio dantų šaknų formavimosi. Toliau pulpa bus padengta nuskausminančia ir antimikrobine medžiaga, o dantis bus uždarytas laikina plomba. Toks yra pirmas etapas, ir jis yra pats sudėtingiausias visiems – mažyliui, tėvams, gydytojui.

Antrame gydymo etape vėl prireiks nuskausminimo – juk laukia nauja intervencija į jautrią danties pulpą. Po nuskausminimo gydytojas kruopščiai ir atsargiai pašalins seną gydomąją medžiagą. Ant pulpos bus uždėta speciali odontotropinė medžiaga. Jos paskirtis – užgydyti pulpos žaizdas ir sudaryti apsauginį barjerą, po kuriuo vyks normalus dantų šaknų formavimasis. Osteotropinis cementas dedamas drėgnas, ant jo papildomai dengiamas drėkinamasis tvarstis – tai reiškia, kad antro apsilankymo metu gydytojas vėl įdės laikiną plombą.

Trečias gydymo etapas įmanomas tik po to, kai išnyks visi danties pulpos uždegimo požymiai ir neįvyks jokių komplikacijų. Būtent trečio apsilankymo metu gydytojas atstatys dantį, kaip skulptorius atkurs jo funkcinius ypatumus: gumburėlius ir vageles taisyklingai sąveikai su priešpriešiniu dantimi. Mažylis bus sveikas ir jo išgelbėtas dantis tarnaus jam visą gyvenimą. Bet šis kelias sveikatos link – sunkus išbandymas.

Egzistuoja tik toks sudėtingas ir daugiaetapis gydymas nuolatinio vaikiško danties išsaugojimui. Kartais jis neišvengiamai skausmingas, psichologiškai sudėtingas mažajam pacientui ir jo tėvams. Iš gydytojo jis reikalauja visiškos koncentracijos, patirties ir meistriškumo. Jis brangus. Ir geriausiai būtų jo išvengti! Tai taip paprasta – įdėmiai stebėkite jūsų mažylio burnos higieną ir lankykitės su juo du kartus per metus apžiūrai. Ir nepamirškite – gydyti būtina visus dantis, ir pieninius, ir nuolatinius!

Vaikai neturi kentėti nuo skausmo ir baimės. Todėl, kad jie vaikai. Ir todėl, kad mes atsakingi ir informuoti suaugusieji, kurie rūpinasi jais.

Būkite sveiki! 🙂

Gyd. Anna, direktorė Futuri Dentes, vaikų odontologijos klinika

Registracija telefonu – 8 615 13366
Internetu – https://www.manodaktaras.lt/klinika/futuri-dentes-vaiku-odontologija/1064

Didžioji gatve 11-16, Vilnius

Gydant dantis kompensuosime jūsų parkavimo išlaidas Senamiestyje.