MAŽOJO DIDVYRIO KELIAS

Ką pergyvena vaikas pas odontologą?

Odontologijos klinikoje mažylį tiesiog pribloškia nepažįstama, NAUJA: neįprasta gydytojų apranga, aplinka, nesuprantama įranga, instrumentai… Garsai (prisiminkite, kaip pirmąkart gyvenime jūs išgirdote grąžto garsą), kvapai (medicina!), skoniai (vatos tamponas burnoje – tai taip keista), žodžiai (ką reiškia “hermetizacija”?), daktaro manipuliacijos ir pojūčiai po jų (metalo prisilietimas prie danties, prikibimas seilių surinkėjo prie dantenų)… Tiek daug naujo, kad nespėja suprasti ir priprasti. Todėl naujovė jam tampa nemaloni, gąsdinanti.

Priedo, mažylis nesupranta ir nepriima apžiūros ir gydymo BŪTINYBĖS. Priimti – tai suaugusiems. O mažylis paprasčiausiai nesutinka, jis jaučia nuoskaudą ir neteisybę: “Kodėl aš negaliu atsisakyti? Kodėl aš turiu gydytis, o tu,mama, ne?” O dar mažylis bijo NEŽINOMYBĖS: “Ką su manim darys? Man skaudės?” Ir jeigu gydymas tikrai suteikia skausmą, tai nuoskauda ir baimė skrieja iki debesų: “Aš žinojau,kad taip bus! O jūs visi mane apgavote!…”

Ar gali suaugusieji padėti vaikui?

Patirtis, kurią mažylis įgauna, – tai jo pažintis su nauja, nepažįstama. Tai jo atsakymai į klausimus apie neteisybę ir nežinomybę. ASMENINĖ pažintis ir SAVARANKIŠKI atsakymai. Tai, kaip elgiasi ir apie ką klinikoje kalba mama ir gydytojas – labai svarbu vaikui. Jie sukuria teisingą “foną”. Bet patirtį suteikia ne jų žodžiai ir veiksmai, o asmeniniai mažylio pergyvenimai ir išvados. Reikia duoti jam laiko, truputį palaukti. Padrąsinkite jį, nusišypsokite, palaikykite gydytojo paaiškinimus, būkite ramūs – sukurkite teisingą “foną”. Ir jūsų mažylis taps nugalėtoju!

Patirtis labai greitai suteikia vaikui drąsos. Ne mama jį įtikina, bet jis PATS nustoja bijoti gydytojo, lengvai perneša turbininio antgalio triukšmą, neužsimerkia, išvydęs plieninį instrumentą, šypsosi su tamponu už skruosto, išeina iš kabineto nugalėtoju! Išeina žmogumi, kuris sugebėjo nugalėti savo baimes. Žmogumi, kuris praėjo savo pirmąjį didvyrio kelią. Ir jug mažylis ir yra didvyris, kam kyla abejonių? 🙂

Gyd. Anna

Gyd. Anna

Direktorė Futuri Dentes, vaikų odontologijos klinika
Didžioji gatvė 11-16, Vilnius