ŠGYDYTI PIENINĮ DANTĮ BE NUSKAUSMINAMŲJŲ?

Tai beveik visada įmanoma.

Vaikui švirkštas su adata – baisiau už dantų grąžtą, ir dažnai – skaudžiau. Neturi reikšmės, kad odontologas suleidžia vaistus dėl nuskausminimo, mažylis prisimena baimę, patirtą pamačius adatą, ir ilgai (kartais visą gyvenimą) bijo visko, kas susiję su dantimis… Ypač vizito pas odontologą. Ir tai yra pavojus bendrai sveikatai, o ne tik gražiai šypsenai.

Gydant mažuosius pacientus, mes laikomės principo “Jeigu yra galimybė išvengti dūrio (nuskausminamųjų vaistų), reikia šią galimybę išnaudoti”. Mūsų pastebėjimu, tai įmanoma 95% atvejų. Taip! 9 iš 10 pieninių dantų galima gydyti be anestezijos ir, žinoma, be dūrio!

Vaiko apžiūros metu, mes atkreipiame dėmesį, kokioje vystymosi stadijoje yra jo skaudančio pieninio danties šaknys, o taip pat, kokios spalvos yra vaiko akies rainelė. Odontologų susidomėjimas dantų šaknų branda aiškus, bet kuo čia dėtos akys? Kaip jų spalva susijusi su dantų gydymu?

Daugelis turbūt yra girdėję, kad akių, plaukų spalva arba odos atspalvis turi įtakos jautrumui skausmui. Amerikiečių mokslininkų tyrimai tai patvirtina: šviesių akių žmonės (žydrų, pilkų, žalių) ne taip aštriai jaučia skausmą, kaip juodų, rudų arba ryškiai rusvų (ryžų). Apytikriai 70% mūsų vilniečių pacientų priskiriami pirmai grupei – jie šviesiaakiai ir šviesiaodžiai. Skausmą jie iškenčia lengviau, nei 30% likusiųjų – tamsiaakių ir rusvaplaukių. Pirmoji grupė – tai kandidatai į gydymą be dūrio (nuskausminamųjų), be rizikos išgyventi švirkšto ir adatos baimę.

Bet vien akių spalvos nepakanka, kad gydytojas pasirinktų gydymo strategiją be nuskausminamųjų. Svarbu nustatyti skaudančio pieninio danties šaknies būklę. Dantų šaknys formavimosi arba išnykimo stadijoje turi mažai nervinių galūnių – jos mažiau jautrios. Tokios šaknys vangiai generuoja skausminį impulsą. Yra didelė galimybė, kad žydraakis mažasis pacientas su neseniai išdygusio pieninio danties kariesu, gydymo metu nepajaus nieko nemalonaus be jokios anestezijos. O jeigu taip, tai kam jį gąsdinti? Tokiam pacientui gydytojas parenka “lengvo gydymo” strategiją be adatos dūrio!

Jeigu vaiko akių rainelė tamsios spalvos arba jis rusvaplaukis (tai yra jautrus skausmui), o skaudančio danties šaknys nesusiformavusios arba irstančios, mes taip pat siekiame gydyti neleisdami nuskausminamųjų vaistų. Tiesa, tokiu atveju mes šią strategiją vadiname “gydymu valia”. Žodis “valia” reiškia gydytojo ir mažojo paciento psichologinį paruošimą – juk netgi mažai jautrios šaknys gali nekompensuoti įgimto jautrumo pojūčio. Paruošimas gali vykti žaidimo forma, demonstracija, motyvacija pavyzdžiais ir kt. – priklausomai nuo vaiko amžiaus ir asmenybės, o taip pat tėvelių dalyvavimo.

Jeigu pieninių dantų šaknys susiformavusios, jų jautrumas – normalus, odontologas parenka gydymo strategiją (suleidžiant nuskausminamuosius arba ne) tiktai pagal mažylio akių spalvą. Pirmos grupės (“nejautriems” skausmui) pacientams, gydytojas bando “valios” gydymą, nesuleidžiant nuskausminamųjų – įtikina vaiką pakentėti keletą akimirkų ir išvengia manipuliacijų su švirkštu ir adata.

Darant išvadą apie “lengvo” ir “valios“ gydymą, procedūra nesuleidžiant nuskausminamųjų taikytina 95% mūsų pacientų. Žinoma, realizuoti ją pavyksta ne visada – egzistuoja įvairios priežastys, dėl kurių gydymas nenaudojant anestezijos, gali netikti konkrečiam mažyliui. Bet gydant vaikus, mes stengiamės sumažinti vietinės anestezijos vaistų leidimą iki minimumo.

Štai kaip per du žingsnius mes parenkame pieninių dantų gydymo strategiją: https://futuridentes.com/pieniniu-dantu-gydymo-strategijos…/

Gaila, bet 5% pacientų vietinės anestezijos dūrio negali išvengti. Jeigu vaikas tamsiaakis arba rusvaplaukis, o skaudančio danties šaknys pilnai susiformavusios (tai yra jautrios) mes taikome gydymo strategiją su anestezija. Tuo atveju gydytojas ruošia mažylį dūriui, darydamas viską, kas įmanoma, kad sumažintų mažylio baimę prieš aštrią adatą. Ir tai yra pati svarbiausia ilgalaikių psichologinių pasekmių dalis, gydant pieninius dantis!

Būkite sveiki! 🙂

Gyd. Anna

Gyd. Anna, direktorė Futuri Dentes, vaikų odontologijos klinika

Registracija telefonu – 8 615 13366
Internetu – https://www.manodaktaras.lt/…/futuri-dentes-vaiku-odon…/1064

Didžioji gatve 11-16, Vilnius

Gydant dantis kompensuosime jūsų parkavimo išlaidas Senamiestyje.

#futuridsentes #vilnius #lietuva