Kvėpavimas per burną – viena iš dantų ėduonies priežasčių

Mažylio kvėpavimas per burną susirgus peršalimo ligomis arba esant netaisyklingam sąkandžiui nėra tik simptomas, tai tiesiogiai kenkia bendrai vaiko sveikatai. Šalto įkvepiamo oro šildymas, jo valymas nuo dulkių, mikrobų neutralizavimas – tai labai gerai žinomos apsauginės organizmo funkcijos, kurias mums suteikia kvėpavimas per nosį ir kurias prarandame kvėpuodami per burną. Tačiau labai svarbu ir tai, kad netaisyklingas kvėpavimas per burną išprovokuoja dantų ėduonį.

Kvėpuojant netaisyklingai – per burną – padidėja rūgštingumas burnoje, dėl šios priežasties dantų emalis tampa neatsparus ėduoniui, tirpsta. Naujosios Zelandijos universitete (University of Otago) buvo atliktas tai įrodantis eksperimentas: savanoriai miegojo laboratorijoje, o mokslininkai jiems modeliavo kvėpavimą per burną ir nosį. Tiriami žmonės buvo sveiki ir įprastai miegodavo kvėpuodami per nosį. Eksperimento metu jiems nakčiai užspausdavo nosį ir po miego kvėpuojant per burną, analizavo seilių cheminę sudėtį. Pastebėta, kad kvėpuojant per burną seilės rūgštėjo – pH rodiklis kai kuriems tiriamiesiems sumažėdavo iki 3.6. Odontologai žino, kad kai seilių pH mažesnis negu 5.5, jau pradeda vykti dantų emalio demineralizacija. Jau po 3-4 naktų kvėpavimo per burną eksperimento dalyviams pastebėti atsiradę dantų emalio struktūros pokyčiai, o tai faktiškai yra dantų ėduonies pradžia.

Vaikų dantų emalis ilgą laiką yra jautrus aplinkos pokyčiams, nesusiformavęs galutinai. Visiškai akivaizdu, kad kvėpuojant per burną ėduonies rizika vaikams – ypatingai didelė.

Įsižiūrėkite į savo mažylį. Gal jis kvėpuoja per burną? Jeigu taip, tai kodėl? Galbūt jis tik laikinai persišaldęs ar paūmėjo alergija? Bet gal tai netaisyklingo sąkandžio požymis? Pasistenkite kaip galima greičiau atstatyti fiziologiškai sveiką kvėpavimą per nosį: rūpestingai gydykite peršalimą, stebėkite ir gydykite alergijas, atveskite vaiką į vizitą pas vaikų odontologą konsultacijai.

Būkite sveiki! ❤️

Gyd. Greta Veronika, Futuri Dentes, vaikų odontologijos klinika

Registracija telefonu – 8 615 13366
Internetu – https://www.manodaktaras.lt/…/futuri-dentes-vaiku-odon…/1064

Didžioji gatve 11-16, Vilnius