Žindukas: kaip mažyliui išvengti sąkandžio sutrikimo?

Gamtoje žindukas nenumatytas. Tam, kad vaikas jaustųsi saugus, ramus ir užmigtų, gamta jam davė  čiulpimo refleksą ir mamos krūtį. Tai natūralus, sveikas derinys ir pati efektyviausia nusiraminimo priemonė. Tačiau, jeigu krūties nėra, vaikas sugebės save užliuliuoti pakaitalų pagalba: savo pirštu, liežuviu arba žinduku.

Kai mažylis žįsta motinos krūtį, jo veido-žandikaulio aparatas vystosi ir auga teisingai, formuojasi sveikas sąkandis ir kalba be defektų. Naujagimių apatinis žandikaulis palyginus su viršutiniu fiziologiškai yra nukrypęs apie 1,5 cm atgal, kad gimimo metu nebūtų išnirimo. Čiulpdamas mamos krūtį, kūdikis aktyviai judina apatinį žandikaulį pirmyn, o tai turi įtakos greitam žandikaulio augimui, kuris savo vystymosi šeštame mėnesyje prisiveja viršutinį.

Nei pirštas, nei liežuvis, nei žindukas negali užtikrinti taisyklingo ir greito apatinio žandikaulio augimo. Dirbtinai maitinamiems vaikams sąkandžio anomalijos pasitaiko statistiškai dažniau negu mažyliams, kurie maitinami krūtimi. Visgi, išvengti žinduko naudojimo esant šiuolaikinam gyvenimo būdui labai dažnai paprasčiausiai neįmanoma. Kaipgi tuomet mama gali sumažinti mažylio sąkandžio sutrikimo riziką?

Pirma, sekti, kad vaikui neišsivystytų įprotis čiulpti pirštą arba liežuvį. Nuo šio įpročio atprasti jam tektų savarankiškai, kas žinoma yra žymiai sudėtingiau negu atsisakyti mamos kontroliuojamo žinduko naudojimo.

Antra, apriboti bendrą žinduko laikymo mažylio burnoje laiką. Riba, kuri nesukelia dantų-žandikaulių sistemos vystymosi sutrikimo, tai maždaug 6 valandos per parą.

Trečia, po to, kai vaikas užmigo su žinduku burnoje, būtinai jį išimkite, kad ilgas tvirtos žinduko galvutės gomurio spaudimas nesukeltų jo deformacijos.

Ir galiausiai, patariame vaikui sulaukus 2-2,5 metų, žinduko atsisakyti.

Būkite sveiki! ❤️

Gyd. Anna, direktorė Futuri Dentes, vaikų odontologijos klinika

Registracija telefonu – 8 615 13366

Internetu – https://www.manodaktaras.lt/klinika/futuri-dentes-vaiku-odontologija/1064

Didžioji gatve 11-16, Vilnius